• Smerfy

• W tym tygodniu poznjemy „Świat Żywiołów”

Powierze

Zaczniemy od ćwiczenia ruchowe – Zimowe ćwiczenia w podskokach.

Posłuchajcie piosenki Cztery żywioły - porozmawiajcie o tresci piosenki

- Jak nazywaja sie żywioły?

- Jakie cechy maja poznane żywioły.

Zapraszamy na Eksperyment

Czy powietrze możemy zobaczyć?

Dzieci udzielają odpowiedzi. To spróbujmy to sprawdzić.

- Pojemnik przeźroczysty z wodą, pusta butelka.

Co znajduje się w butelce?

Zanurzamy butelkę w wodzie i obserwujemy jak wypuszcza bąbelki. Bąbelki to pęcherzyki powietrza, które wylatują z butelki

- Kubek z wodą, słomki. Dzieci dmuchają delikatnie w słomki zanurzone w wodzie i obserwują co się dzieje.

- Nadmuchane balony rodzic wypuszcza powierzę na dziecko. W balonie było powietrze, a gdzie ono jest teraz.

Czy powietrze możemy poczuć?

Włączamy suszarkę, wachlarz, gazetę lub kawałek papieru żeby dzieci powietrze.

Czy powietrze można usłyszeć?

Powietrze wdmuchiwane w niektóre instrumenty muzyczne ulega przekształceniu i słyszymy muzykę.

Zabawa z butelkami – dzieci dmuchają przy wlocie butelki, tak aby wydobyć dźwięk.

Gwizdek. Dzieci przekonują się, że słychać wydobywające się powietrze w formie gwizdu.

Zabawy matematyczne

Waga

Pomoce: kijek, sznurek, 2 przezroczyste reklamówki, odważniki (drobne przedmioty o zbliżonej wadze, np. kamyki, szyszki, kasztany itp.)

Konstruujemy wagę szalkową z dziećmi. Na początek musimy ustalić, gdzie kijek (lub wygładzony patyk) ma swój środek. Zaznaczamy go za pomocą wgłębienia i przywiązujemy w tym miejscu sznurek. Na przeciwległych końcach kijka przywiązujemy przezroczyste torebki foliowe, które będą stanowiły szalki na naszej wadze.

Trzymając sznurek w powietrzu tak, żeby torebki nie opierały się o podłoże, zachęcamy dzieci, żeby zważyły wszystko, co tylko znajduje się w pobliżu i zmieści się na szalce. Zwracamy uwagę dzieci na fakt, że po włożeniu odpowiedniej liczby odważników, obie strony są sobie równe pod względem wagi. Następnie porównujemy przedmioty, które bardzo różnią się wielkością, a są zbliżone masą, np. na jednej szalce kładziemy duże plastikowe wiaderko, na drugiej mały kamień. Zwracamy uwagę dzieci na różnice w rozmiarze i wadze przedmiotów.

Gra z taśma metrową „Kto szybciej wejdzie na górę?”

Pomoce: miary krawieckie tyle, ilu jest uczestników, klamerki do bielizny tyle, ilu jest zawodników, kostki do gry, 2 sztuki dla każdego uczestnika.

Wprowadzenie do gry: każdy uczestnik otrzymuje jedną miarę krawiecką, 1 klamerkę do bielizny i 2 kostki do gry.
          Przebieg: klamerki należy wpiąć w miejsce liczby 1. Na umówiony sygnał wszyscy jednocześnie wyrzucają dwie kostki. Po odczytaniu sumy kropek przesuwają klamerkę na miarce o tyle miejsc do góry. Wygrywa ten, który szybciej dotrze do miejsca oznaczonego cyfrą 150.
          Uwaga! Wyścigi w parach. Dwoje uczestników otrzymuje: jedną miarę, dwie kostki, dwie klamerki w różnych kolorach. Wygrywa ten, kto szybciej wejdzie do góry

Zabawa plastyczna

Podzielcie kartkę na cztery części w jednej części narysujcie „Powietrze” jak waszym zdaniem może wyglądać, co porusza do czego jest potrzebne.

Zabawa  z obuwiem do utworu Jetkinsa: Utwór

Dzieci na zmianę maszerują, biegną lub podskakują do muzyki: Utwór

Zimowe ćwiczenia w podskokach: Utwór

Zabawa muzyczno-ruchowa – rysujemy pogodę – dzieci wykonują ruchy sugerowane w nagraniu, zgodne z charakterem i tematem piosenki. Utwór

Angielski

Język angielski:

angielski_zdalny_gr_starsze_(1).docx

Powtórzenie słownictwa

Dni Tygodnia – Days of the Week

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

Sunday

Song

Piosenki śpiewane podczas zajęć:

1. Wheels on the bus

2. Hokey Cokey

3. Move dance song

New Vocabulary – Słownictwo   (Dinner – Obiad)

Cartoon – bajka związana z tematyką obiadową

II Woda

Poznajcie Obieg Wody w Przyrodzie Woda

Doświadczenia z wodą

- Burza w szklance wody Burzowa chmura

„Bariera z tkaniny”

Będą potrzebne:  chusteczka,  gumka, szklanka, woda

1.           Namocz i wyciśnij chusteczkę.

2.           Nalej wody do szklanki.

3.           Naciągnij chusteczkę na wierzch szklanki i przytrzymaj ją gumką.

4.           Odwróć szklankę do góry dnem.

Co się dzieje?

Woda nie wypływa ze szklanki, jakby chusteczka była nieprzemakalna.

Dlaczego?

Woda, którą namoczyłeś chusteczkę, wypełniła miejsca w tkaninie i dzięki napięciu powierzchniowemu, utworzyła rodzaj muru, bariery, przez którą woda ze szklanki nie może wypłynąć.

„Łódeczka z mydlanym napędem”

Bedą potrzebne: miska lub umywalka, kartonik, nożyczki, mydlo w płynie, woda

1.           Nalej wody do miski.

2.           Wytnij z kartonika trójkacik i połóż go na stojacej wodzie w rogu miski, z jednym wierzchołkiem zwróconym w stronę środka.

3.           Namydl czubek palca (zrób to daleko od miski) i zanurz go między trójkatna łódeczka a rogiem miski.

Co się dzieje?

Łódeczka gwałtownie rusza w przeciwną stronę.

Dlaczego?

Na początku doświadczenia łódeczka stoi nieruchomo, ponieważ napięcie powierzchniowe działa na nią rónomiernie ze wszystkich stron. Mydło zmniejsza napięcie za łódeczką, która jest wtedy przyciagana w przeciwnym kierunku – tam, gdzie napięcie się nie zmniejszyło. Jeśli chcesz powtórzyć doswiadczenie, musisz zmienić wodę.

Zabawa ruchowa ” Ziemia, woda, powietrze”

Dziecko porusza się dowolnie w rytm słyszanej muzyki.

Na hasło rodzica:

ziemia – dz. dotyka dłońmi podlogi;

woda – dz. chwyta dłońmi kolana;

powietrze – dz. podnosi ręce do góry i zatacza koło.

Polecenia, w różnej kolejności, wydajemy 3-4