• Nasze przedszkole bierze udział w akcji
        "Cała Polska Czyta Dzieciom",
        która zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych,
        do codziennego czytania dzieciom.

Podczas czytania, pokazywania i objaśniania ilustracji w książkach najważniejsze jest, że jesteśmy blisko dziecka. Przytulając je, dajemy bezpieczne schronienie i budujemy zaufanie do świata. Dziecko czuje się ważne i akceptowane, a te uczucia stają się bezcennym fundamentem na całe życie.

Niektórzy Rodzice być może zastanawiają się Czy ważne jest, co czytamy dzieciom? Otóż tak, gdyż przy pomocy książek „wyposażamy” ich umysły i serca – wpływamy na ich język i wiedzę, postrzeganie świata, rozwój zainteresowań,
        postawy i system wartości.

Od nas - rodziców i nauczycieli - zależy, czy znajdą się tam śmieci, czy stworzymy piękne, bogate, harmonijne i ponadczasowe „wnętrze”.

Głośne czytanie dziecku wzmacnia więź rodziców z dzieckiem i zapewnia jemu zdrowy rozwój emocjonalny. Nawyki umysłowe, przekonania i system wartości powstają w dzieciństwie. Dzieci, którym dużo się czyta rozwijają się lepiej niż ich rówieśnicy.

Badania potwierdzają, że codzienne czytanie dzieciom wpływa znacząco na poprawę ich umiejętności językowych, intelektualnych i społecznych.

Dzieci, którym nikt nie czyta i z nimi nie rozmawia, rozpoczynają edukację bez podstawowej bazy, jaką jest bogate słownictwo i umiejętność myślenia.
        Już na początku szkoły ich szanse na sukces są ograniczone i z czasem maleją.
        Nie rozumieją tekstów i poleceń, nie potrafią się wypowiadać,
        nie mają motywacji do nauki, ich deficyty językowe przekładają się też na brak umiejętności społecznych i frustrację, co sprawia, że konflikty rozwiązują
        nie za pomocą słów, lecz przemocy.

Co daje wspólne czytanie?

- buduje mocną więź między rodzicem, a dzieckiem
        - niezwykle stymuluje rozwój dziecka
        - rozbudowuje słownictwo malucha, poszerza wiedzę
        - rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię
        - poprawia zdolność koncentracji
        - stymuluje rozwój emocjonalny rozwija wrażliwość i empatię
        - uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę postaw
        - sprzyja szybszemu samodzielnemu myśleniu, a później czytaniu i pisaniu
        - chroni przed uzależnieniem oglądania telewizji i korzystania z komputera
        - kształtuje nawyk czytania przez cale życie

Warto zacząć czytać dzieciom już od urodzenia, gdyż fundamentem umiejętności językowych jest dobre osłuchanie się z bogatym i poprawnym językiem, jaki niesie tekst literacki.

Aby dziecko mogło korzystać z książki w sposób twórczy, trzeba mu pomóc. Aby uzyskać pomyślne efekty wychowawcze ważny jest  starannie przemyślany dobór książek do czytania, w zależności od wieku dziecka i jego rozwoju. Przy wyborze książek pomocą może być opracowana przez Fundację ABCXXI strona internetowa:

www.calapolskaczytadzieciom.pl