• Przedszkolaki zakładają w salach „Zielone ogródki”

          • Wraz z nadejściem wiosny w naszym przedszkolu, w salach wszystkich grup wiekowych założono „Zielone ogródki”.

            Wspólnie z przedszkolakami przygotowano doniczki, ziemie, zgromadzono nasiona kwiatów i warzyw, cebulki kwiatów, sadzonki oraz narzędzia potrzebne do realizacji tego zadania. Zarówno najmłodsze jak i najstarsze przedszkolaki z naszego przedszkola samodzielnie zasiały nasiona oraz zasadziły cebulki kwiatów i sadzonki do doniczek. Dzieci codziennie dbały o rośliny – podlewając je i doglądając z zaciekawieniem.

             Z wcześniejszych zajęć o tematyce przyrodniczej dzieci dowiedziały się o czynnikach potrzebnych do wzrostu roślin, dlatego ich hodowla usytuowana była na parapecie okiennym.

            Celem tych działań było rozwijanie umiejętności poznawczych, kształtowanie opiekuńczej postawy wobec świata roślin, poszerzanie dziecięcych doświadczeń przyrodniczych.

            Rozwijające się rośliny w „Zielonym ogródku” na sali dostarczały walorów estetycznych, a niektóre warzywa, np. szczypiorek, rzeżucha czy kiełki posłużą nam na pewno do dekoracji  wiosennych kanapek.

            Dzieci z grupy Zajączki wykonały do swojego mini ogródka "Wiosenne drzewo" - przestrzenną pracę plastyczną. Podczas jej powstawania poznały i omówiły budowę drzewa - korzenie, pień, gałęzie, liście. Umieściliśmy na drzewie również gniazdo, w którym zamieszka bocian.

             

            SŁONECZKA

            ZAJĄCZKI

            PAJACYKI

            ELFY

            SMERFY

          • Smerfy układają puzzle

          • W czasie wolnym od  zajęć dydaktyczno - wychowawczych dzieci z naszej grupy chętnie sięgają po puzzle. Taka forma spędzania wolnego czasu ma bardzo istotny wpływ na rozwój dziecka i niesie za sobą mnóstwo korzyści. Wspiera ich kreatywność, inspiruje do działania oraz ćwiczy ich zdolności motoryczne. Układanie puzzli świetnie rozwija wyobraźnię przestrzenną, bardzo ważną dla rozwoju przyszłych umiejętności matematycznych i technicznych. Zabawa ta angażuje zarówno mentalnie oraz fizycznie. Dodatkowo dziecko ćwiczy pamięć i koncentrację oraz uczy się wytrwałości w dążeniu do celu oraz  logicznego myślenia, ćwiczy angażowanie się i cierpliwość, które przydają się im później w szkole. Zabawa puzzlami pomaga w nauce pisania i czytania, poznawania nazw przedmiotów, zwierząt, roślin, figur geometrycznych, kolorów czy dni tygodnia.

            Jest także okazją do ćwiczenia zdolności motorycznych. Dopasowując właściwy element do części obrazka, dziecko ćwiczy sprawność palców i precyzję ruchów.

            Ponadto dzieci, wspólnie układając puzzle, mają okazję do współpracy z innymi.

            Smerfy wykazały chęć zmierzenia się z bardziej ambitnym zadaniem, jakim jest ułożenie puzzli składających się z 1000 elementów.  Kilkutygodniowa praca zakończyła się sukcesem. Dzieci były z siebie bardzo dumne. Gotowe dzieło ozdabia teraz naszą salę.

          • Warsztaty "Mały alchemik" w grupie Słoneczka i Zajączki

          • W dniu 23.03 2022r. dla dzieci z gr. "Słoneczka" i "Zajączki" odbyły się zajęcia pt. "Mały alchemik" czyli doświadczenia i eksperymenty z wykorzystaniem produktów codziennego użytku.

            Dzieci obejrzały doświadczenia:

            • "Tęcza na mleku", z którego dowiedziały się co to jest napięcie powierzchniowe i widziały jak kolory mieszają się wskutek zetknięcia się dwóch różnych cieczy.
            • Doświadczenie "Magiczna butelka"  dowiodło, że powietrze jest silniejsze od wody.
            • "Popcorn" - do szklanego pojemnika wlewamy olej, dodajemy kukurydzę, sodę oczyszczoną i ocet - zachodzi reakcja, w której powstaje dwutlenek węgla unoszący kukurydzę do góry.
            • "Paliwo do samolotu odrzutowego" - połączenie gazu ze spitytusem salicylowym i podpaleniem zapałką powoduje szybkie spalenie i start samolotu.
            • "Wulkan" - połączenie składników: woda, barwniki, soda oczyszczona, płyn do naczyń i ocet powoduje mieszankę "wybuchową" i wypływającą lawę.

            Dzieci z zaciekawieniem  i zinteresiwaniem oglądały doświadczenia, rozbudzona została ich ciekawość światem chemii.

            Bardzo dziękujemy za sfinansowanie tych zajęć ze środków Rady Rodziców.

          • "Pierwszy Dzień Wiosny" w przedszkolu

          • „Nareszcie przyszła wiosna

            słoneczna, piękna i radosna.

            Na drzewach zielenią się liście,

            nie będzie już zimno i mgliście.

            Będziemy biegać i skakać,

             do woli szaleć i hasać.

            Coraz silniej słonko przypieka,

            popękały lody na rzekach.

            Chodźmy na spacer!

            Wśród zieleni można się wspaniale dotlenić!”.


            21 marca 2022r. był wyjątkowym i innym dniem dla wszystkich dzieci z naszego przedszkola, ponieważ przywitały Panią Wiosnę w strojach sportowych. Przedszkolaki tego dnia wzięły  udział w spartakiadzie pod hasłem „W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH” w ramach realizacji planu rocznego i programu „PRZEDSZKOLA PROMUJACE ZDROWIE”.

            Dzieci z każdej grupy w holu przedszkola  aktywnie uczestniczyły  ćwiczeniach gimnastycznych w formie toru przeszkód. Skonstruowany tor przeszkód został dostosowany do potrzeb ruchowych zarówno  dzieci starszych jak i młodszych .

             Ćwiczenia miały na celu m.in.:

            • rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej dzieci,
            • prawidłowe wykonywanie zadań i ćwiczeń ułożonych na torze przeszkód,
            • zachowanie bezpieczeństwa swojego i innych podczas wykonywania ćwiczeń gimnastycznych,
            • uważne słuchanie  poleceń nauczyciela.

            Tor przeszkód był prowadzony metodą zadaniową, m.in. przeskakiwanie , przenoszenie, przechodzenie, przeciąganie, przeploty czy  rzuty do celu .

            Do konstruowania toru wykorzystano sprzęt sportowy taki jak: tunel-gasienica, piłeczki i wyspy sensoryczne, szarfy, lina, laski, duże obręcze hula hop, małe krążki,kolorowe woreczki , pachołki, krzesełka, koce i materace.

            Dzieci z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem podeszły do pokonywania toru przeszkód, przestrzegały obowiązujących zasad i kibicowały sobie wzajemnie 🙂 . Taka zabawa to frajda dla każdego dziecka ,  która rozwija koordynację ruchową, sprzyja skupianiu uwagi , pozwala na spożytkowanie nadmiaru energii, a także pobudza dziecięcą wyobraźnię.

            Po zakończeniu toru przeszkód dzieci z każdej grupy otrzymały pamiątkowy dyplom oraz ozdabiały sukienkę Pani Wiosny przygotowanymi kwiatami  w wybranym kolorze. A po powrocie do sal czekał na dzieci zdrowy poczęstunek na drugie śniadanie. Tego dnia  ciekawe zabawy  ruchowe i gry  sportowe  odbywały się również w  salach i w ogrodzie przedszkolnym.


            "SŁONECZKA"

            "ZAJĄCZKI"

            "PAJACYKI"

            "ELFY"

            "SMERFY"

          • Światowy Dzień Matematyki

          • 14 marca 2022 to Światowy Dzień Matematyki
            W naszym przedszkolu
            odbył się tydzień matematyczny.

            Rozwój dziecka w przedszkolu odbywa się na wielu płaszczyznach. Zadaniem przedszkola jest stymulacja różnych umiejętności i kompetencji - w tym również kompetencji matematycznych. Matematyczne działania przyjęły formę nauki przez zabawę.

            Codzienne zabawy w przeliczanie, klasyfikowanie, mierzenie, ważenie, rozróżnianie stron: lewa/prawa, realizacja ćwiczeń z programu prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej – „Dziecięca matematyka”

            Każda grupa miała możliwość wykorzystać w swoich działaniach Wiatrak Matematyczny – innowacyjna pomoc dydaktyczna, która łączy rozwój psychoruchowy z umysłowym dzieci.

            Przedszkolaki również wykorzystały materiał Marii Montessori. Patyki liczbowe, cyfry dotykowe, żetony i liczby, trójkąty konstrukcyjne, komodę geometryczną.

            Matematyka w zabawie, to najlepszy sposób na naturalne poznawanie tej dziedziny nauki. Od najmłodszych lat dzieci uczą się myślenia, porównywania, klasyfikowania i orientacji przestrzennej. Matematyka jest przyjemną i ciekawą zabawą.

            Grupa Słoneczka Przez cały tydzień działa matematycznie:

            - wykonała pracę plastyczną "Domek krasnoludka" z figur geometrycznych 

            - praca z materiałem M. Montessori

            - zabawy "Najdłuższy - Najkrótszy"

            - dzieci układały rytmy wg wzoru

            - zabawy "Jadą samochody", "Taki lód jak mój"

            - zabawy z klockami kształcie  figur geometrycznych na tekturowej podkładce- tworzenie kompozycji, 

            -  zabawy z guzikami- układanie guzików na przygotowanych planszach ze wzorami

            - zabawy z kolorowymi, drewniani patyczkami- układanie wg podanego wzoru ,  układanie  sekwencji,

            -zabawy z  małymi i dużymi sylwetami papierowych figur geometrycznych- tworzenie dowolnych kompozycji oraz wg wzoru , klasyfikowanie wg cechy - kształt

            - zabawy z wykorzystaniem kolorowych kubeczków i pomponów  

            - zabawy z koralikami w dwóch kolorach  - nawlekanie na sznurek, tworzenie  sekwencji,

            -zabawy z wykorzystaniem talerzyków i spinaczy

            -zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem różnego rodzaju klocków

            - "Pary" -łączenie na przygotowanej planszy figur w pary wg kształtu 

            Grupa Zajączki Przez cały tydzień działa matematycznie:

            - przeliczała w zakresie dostępnym dzieciom, 

            - pracowała z materiałem M. Montessori

            - zabawy sensoryczne z gumkami recepturami, spinaczami,

            - układała rytmów,

            - zabawy z bum bum rurkami - porównywanie długości i wydawanego dźwięku,

            - grała zręcznościowa - kolorowe piłeczki

            - zabawy z wykorzystaniem kolorowych plastikowych zakrętek - klasyfikowanie wg cechy kolor,wielkość układanie wg podanego wzoru na przygotowanych  planszach, na figurach geometrycznych

            - zabawy z koralikami w dwóch kolorach  - nawlekanie na sznurek, tworzenie  sekwencji,

            - zabawy z talerzykami i spinaczami- przypinanie tyle spinaczy ile wskazuje liczba kropek na talerzykach

            - "Pary" -łączenie na przygotowanej planszy figur w pary wg koloru i  kształtu

             - Zabawy w kole-" Wstająca liczba" "Matematyczna wyliczanka"

            - wykonanie pracy plastycznej "Pani Wiosna" z figur geometrycznych

            - zabawy z  małymi i dużymi sylwetami papierowych figur geometrycznych- tworzenie dowolnych kompozycji oraz wg wzoru , klasyfikowanie wg cechy - kształt, kolor

            -  zabawy z guzikami- układanie guzików na przygotowanych planszach ze wzorami

            -zabawy z klockami kształcie  figur geometrycznych na tekturowej podkładce- tworzenie kompozycji, przeliczanie , klasyfikowanie

            -zabawy z kolorowymi, drewnianymi patyczkami- układanie wg podanego wzoru , przeliczanie , układanie  sekwencji,

            - recytowała wierszyk D. Wawiłow "Dziwny pies" i śpiewała poisenkę "Magiczna liczba 7"

             

            Grupa III przez cały tydzień działała  matematycznie:

            - tworzyła „rodziny” figur geometrycznych

            - poznała  wierszyk „jeden dwa, jeden dwa”

            - zabawy z cyferkami

            • układanie kartoników z cyferkami od 1- 10 i odwrotnie od 10-1
            • próby określania liczby parzystej i nieparzystej – pokazywanie odpowiedniego kartonika z cyferka

            - odwzorowywała  obrazek  składający się z figur geometrycznych

            - układała rytmy

            - malowała pola z literkami potrzebnymi do napisania wyrazu z ramki – kwadrat, prostokąt, koło, trójkąt

            - odszukiwała kartonik z cyferka odpowiadającą liczbie oczek wyrzuconych na kostce

            - wykonała pracę plastyczną – wyklejanie podanej figury plasteliną a następnie dorysowywanie odpowiedniej figury jako tła pracy

            - określała wielkości – segregowanie obrazków od najmniejszego do największego

            - segregowała figury geometrycznych wg wielkości i koloru 

            - dodawała koraliki

            - domino matematyczne 

            - układała kubeczki na kartoniku wskazanym przez nauczyciela (np. cyfra 7 kolor różowy, itp.) 

             

            Grupa IV Przez cały tydzień działa  matematycznie

            - prowadziła zabawy z wiatrakiem matematycznym,

            - układała rytmów na wstążkach

            - przyporządkowywanie cyfr odpowiednim znakom geometrycznym,

            - poznała znaki matematyczne +, -, =, <,>

            - ćwiczyła w dodawaniu i odejmowaniu, zabawy z rękawiczkami

            - kodowała z Gemibotem, kubeczkami, piłeczkami,

            - zabawy ruchowe z liczbam

            Grupa V Przez cały tydzień działa  matematycznie

            - Słuchała wiersza „Rachunki Pani Wiosny

            - Zabawa dydaktyczna pod hasłem Matematyka jest wszędzie. Wykorzystanie materiałów Marii Montesorii – zestaw matematyczny i zestaw sensoryczny.

            - Dzieci do szukania matematyki w zabawie. ( segregowanie klocków, mierzenie, ważenie) 

            - Zabawy  – „Dodajemy i odejmujemy”

            - Zabawy plastyczne „Geometryczne obrazy”

            - Kształtowała umiejętności dodawania elementów; rozkładanie liczb 1-10 na składniki i zapisywanie w postaci działań matematycznych- zabawa z klamerkami;

            - Kształtowała umiejętności dodawania i odejmowania elementów – zabawa z pudełkiem i kasztanami;

            - Grała w matematyczną gre "Razem ma być 6" – wykorzystanie kostek domina oraz "W kartofla"- rozpoznawanie liczb parzystych i nieparzystych.

          • Konkurs plastyczny "Kolorowa skarpetka"

          • Organizator:

            Przedszkole Samorządowe im. Kubusia Puchatka w Skokach

            Prace na konkurs przygotowały dzieci z grup:

            - Słoneczka: Ola

            - Zajączki: Oliwka

            - Pajacyki: Iga, Michał Ch., Michalinka, Adrian, Adelka, Zuzia, Maks

            - Elfy: Asia, Filip P., Karolinka, Kamilka, Maja C., Marcelinka, Magda, Viktoriya,

            - Smerfy: Jaś, Milenka, Maja P., Maja C., Amelka, Helenka, Adaś K.

          • "Las w szkle" - warsztaty edukacyjne

          • 16 marca w grupie „Pajacyki” odbyły się warsztaty edukacyjne MALI ODKRYWCY – „Mały Ekolog”. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia teoretycznego. Dzieci dowiedziały się podstawowych informacji o lesie, jakie rośliny i zwierzęta są dla niego charakterystyczne. Poznały czym są lasy w słoikach.

            Las w szkle to niezwykle modna ozdoba, która zdobywa ostatnimi czasy serca wielu ludzi. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim pięknemu wyglądowi. Ogród w słoiku, bo tak również nazywa się te ozdoby, jest bardzo łatwy w pielęgnacji.

            W czasie zajęć przedszkolaki rozwijały swoje zdolności manualne, plastyczne i percepcyjne. Krok po kroku pod okiem Pana prowadzącego warsztaty samodzielnie komponowały swój miniaturowy las. Piasek, kamienie, szyszki, patyki, kora, mech – każdy mógł zdecydować jak udekorować swój słoik, by wyglądał oryginalnie.

            Dzieci stworzyły niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju kompozycję, która będzie ozdobą ich domu i okazją do tego, by zaopiekować się nią.

            Zajęcia zostały sfinansowane przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

          • Panie z biblioteki z wizytą w przedszkolu

          • Nie od dziś wiadomo, jak ważne jest czytanie dzieciom od najmłodszych lat, jaka powinna być rola książki w życiu człowieka oraz jak czerpać wiedzę z książek nie niszcząc ich. O tym wszystkim nasze przedszkolaki dowiadują się podczas realizacji treści programowych, które mają na celu zaszczepić w nich zadatki przyszłych czytelników. Pomagają nam w tym również cykliczne spotkania z pracownikami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie z oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Zaproszeni goście odwiedzili wszystkie grupy przedszkolne czytając im książki zgodnie z grupą wiekową i zainteresowaniami dzieci. Przedszkolaki z przyjemnością wysłuchały czytanych bajeczek. Panie zachęcały dzieci do odwiedzania biblioteki, wypożyczania książek i poznawania nowych bohaterów i ich przygód.

            Dziękujemy Paniom pracującym w bibliotece za poświęcony czas i zapraszamy ponownie.

          • Zajęcia sportowe w Słoneczkach, Zajączkach i Pajacykach

          • 14. marca rozpoczęty został cykl zajęć sportowych, które dla naszych przedszkolaków z grup „Słoneczka”, „Zajączki” i „Pajacyki” poprowadzi Pani Ania nauczyciel wychowania fizycznego oraz wykładowca z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pani Ania na zajęciach wykorzystała pomoce sportowe zakupione przez Radę Rodziców. Ruch to nieodłączny element prawidłowego rozwoju małych dzieci. Kształtuje ich organizm, wpływa na rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny oraz daje dzieciom ogromną radość. Poprzez aktywność fizyczną dziecko, poznaje swoje ciało, możliwości i umiejętności, a także nabywa wszelkich sprawności, potrzebnych mu w późniejszym życiu. Jednym z założeń naszego Planu Rocznego oraz Planu Przedszkola Promującego Zdrowie jest stwarzanie dzieciom warunków do podejmowania, rozwijania i doskonalenia wszelkich aktywności związanych z ruchem i sportem. Zadaniem każdego nauczyciela jest zachęcanie dziecka do podejmowania ruchu podczas zajęć dydaktycznych oraz spontanicznych zabaw. W naszym przedszkolu dzieci regularnie, w ciągu roku szkolnego, biorą udział w zabawach ruchowych, grach sportowych, spacerach, ćwiczeniach gimnastycznych oraz zajęciach organizowanych na świeżym powietrzu.

            Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nowych przyborów sportowych :))

          • Konkurs plastyczny „ Moja Wymarzona Złota Rybka".

          • Nasze przedszkole wzięło udział w konkursie plastycznym

            pt. „ Moja Wymarzona Złota Rybka"

            zorganizowanym przez Muzeum Złotej Rybki w Krzemiennej.

            Prace na konkurs przygotowały dzieci z grup:

            Emilka z grupy „Zajączki”

            Martynka  i Zuzia z grupy „Pajacyki”

            Ninka z grupy „Smerfy"

          • Audycja muzyczna

          • Dnia 11 marca, po raz kolejny nasze przedszkole odwiedzili muzycy z Filharmonii Podkarpackiej z audycją zatytułowaną „Znów przyszła wiosna”. Choć za oknami śnieg a do kalendarzowej wiosny jeszcze troche czasu... my już dziś tęskniąc za słońcem przywoływaliśmy ją utworem Antonio Vivaldi - "Wiosna". Ta pora roku maluje dźwiękami cudowne pejzaże w szaro-burym świecie. Przenosi nas w świat intrygujących efektów dźwiękonaśladowczych, w utworach muzycznych możemy wychwycić między innymi odgłosy natury i zachodzące w niej zjawiska. Wspólnym, radosnym śpiewem piosenek „Znów przyszła wiosna”, "Biedroneczki są w kropeczki", "Cztery małe krasnoludki", „Mucha w Mucholocie”, witaliśmy tę zbliżającą się porę roku. Dzieci mogły także poznać instrument przypominający gitarę pochodzący Ameryki Południowej z Brazylii „Vilola Caipira”. 

            Serdecznie dziękujemy za wizytę i zapraszamy w przyszłym miesiącu.

          • Dziękujemy!

          • Serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się w akcję charytatywną

            "Pomoc dla Ukrainy"!

            Dotychczas zebrane dary dla ogarniętej wojną Ukrainy

            były na bieżąco dostarczane do punktów zbiórek

            w Zespole Szkół Gospodarczych,

            Regionalnym Centrum Sportowo-Widowiskowym "Podpromie"

            oraz filiach Rzeszowskiego Domu Kultury.

            Zbiórka nadal jest aktualna.

            Dary będą dostarczane na "Podpromie" oraz do filii Rzeszowskiego Domu Kultury.

             

          • "Zabawy z powietrzem" w grupie "Elfy" i "Smerfy"

          • W dniu 07.03.2022r. w grupie „Elfy” oraz „Smerfy” odbyła się lekcja pokazowa na temat „Zabawy  z powietrzem” prowadzona przez Stowarzyszenie Ars Scientia. Zajęcia częściowo sfinansowane były przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

            Dzieci podczas zajęć poznały odpowiedzi na pytania:

            - Co to jest wiatr?

            - Jak działają wiatraczki?

            - Czy powietrze można zobaczyć?

            - Jak działa model silnika elektrycznego napędzanego powietrzem?

            - Jak samodzielnie zbudować armatkę powietrzną?

            - W jaki sposób powietrze wytwarza dźwięki?

            - Jak powstają chmury?

            - Jak powstaje tornado?

            - Czy powietrze wywiera na nas siłę nacisku?

            Drodzy Rodzice zadajcie swoim dzieciom powyższe pytania, niech samodzielnie spróbują na nie odpowiedzieć. 

          • Teatrzyk Pinokio - "Kruszynka"

          • Dnia 4 marca gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr PINOKIO z Nowego Sącza
            z przedstawieniem pt. „Kruszynka”. Kukiełki i wspaniali aktorzy przenieśli dzieci w świat fantazji. Spektakl opowiadał o Kruszynce – cyrkowej słonicy, która nie lubiła pomagać innym, jest samolubna i myśli tylko o osobie. Zwierzątka zmuszone były jej pomagać. W końcu słonica odkrywa, że prawdziwy sekret przyjaźni polega na wzajemnej pomocy i akceptacji samego siebie oraz innych. W sposób bajkowy pokazuje dzieciom wartości przyjaźni, zrozumienia, akceptacji i pomocy potrzebującym.

            Przedstawienie miało charakter edukacyjny i pouczający. W sposób bajkowy pokazane zostały wartości przyjaźni, zrozumienia, akceptacji i pomocy potrzebującym.

          • "POMOC DLA UKRAINY"- PODZIĘKOWANIE

          •  

             DZIĘKUJEMY!

             

            Serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się w akcję charytatywną

            "Pomoc dla Ukrainy"!

            Dotychczas zebrane dary dla ogarniętej wojną Ukrainy były na bieżąco dostarczane do punktów zbiórek:

            w Zespole Szkół Gospodarczych,

            Regionalnym Centrum Sportowo-Widowiskowym "Podpromie"

            oraz filiach Rzeszowskiego Domu Kultury.

             

            Zbiórka nadal jest aktualna.

             

            AKTUALNE ZAPOTRZEBOWANIE:

             

            1. Folie termiczne
            2. Śpiwory
            3. Karimaty (pokryte folią)
            4. Płaszcze przeciwdeszczowe
            5. Środki higieniczne: chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, żele do mycia ciała, szampony, podpaski, pieluchy (również dla dorosłych)
            6. Grzebienie, szczotki do włosów
            7. Maszynki do golenia, pianki do golenia
            8. Dezodoranty, antyperspiranty 
            9. Bielizna termiczna: damska, męska, dziecięca (nowa w opakowaniu)
            10. Komplety pościeli, prześcieradła, koce (w opakowaniu)
            11. Ręczniki papierowe
            12. Ręczniki z mikrofibry
            13. Przybory kuchenne wielokrotnego użytku: głębokie talerze, łyżki, widelce, noże, kubki wykonane z silikonu lub plastiku dopuszczonego do kontaktu z żywnością
            14. Jednorazowe zestawy naczyń
            15. Środki do dezynfekcji
            16. Maseczki wielokrotnego użytku, maseczki jednorazowe
            17. Żywność, tzw. suchy prowiant, np. ryż, kasza, makaron, konserwy, dania gotowe, cukier, kawa, herbata, batony energetyczne, płatki śniadaniowe, suszone owoce
            18. Woda butelkowana
            19. Małe soczki dla dzieci w kartonikach i plastikowych butelkach
            20. Zapałki
            21. Baterie
            22. Power banki
            23. Latarki
            24. Świece
            25. Indywidualne apteczki pierwszej pomocy
            26. Bandaże, zestawy opatrunkowe
            27. Maści na odparzenia dla dzieci, np. Bepanthen Baby
            28. Pudełka kartonowe, taśmy klejące oraz reklamówki foliowe do pakowania darów.  

             

             

          • ZABAWY JĘZYKOWE PRZEDSZKOLAKÓW

          • "Mowa otwiera drzwi,

             które wcześniej były przed dzieckiem zamknięte"

             Barry J. Wadsworth

             

            Wiek przedszkolny to szczególny okres w życiu dziecka, o silnie naznaczonej aktywności poznawczej wyrażającej się potrzebą wrażeń zmysłowych, emocjonalnych i intelektualnych. Dziecko w tym okresie rozwojowym jest chłonne i podatne na oddziaływania wychowawcze.  To moment pobudzania procesów rozwojowych do optymalnej aktywizacji dzieci przez wykorzystanie ich własnej inicjatywy, zainteresowań, zaciekawienia i potrzeb.

            Umiejętność językowa jest elementem bardzo ważnym w sprawnym funkcjonowaniu społecznym i nauczaniu szkolnym. Wszyscy dobrze wiemy, jak wielkim ułatwieniem dla człowieka, w każdym okresie jego życia, jest umiejętność poprawnego, swobodnego i ładnego sposobu wypowiadania swoich myśli. Ułatwia to kontakty z rówieśnikami, kontakty zawodowe i towarzyskie, a niekiedy decyduje nawet o powodzeniu życiowym człowieka.

            Przykłady działań podejmowanych z dziećmi sprzyjających rozwijaniu kompetencji językowych:

            • „Poranki logopedyczne” – codzienne zabawy z dziećmi ukierunkowane na wzmacnianie narządów mowy poprzez „zabawy z językiem”,

            - ćwiczenia aparatu mowy i ćwiczenia ortofoniczne  z planszową grą logopedyczną,

             - zabawy logorytmiczne, będące  ćwiczeniami muzyczno- ruchowymi i słowno-ruchowymi, a ich składnikiem wiodącym jest  rytm,

            - „Gimnastyka buzi i języka z Panem Języczkiem”

            -  zabawy logopedyczne z chrupkami kukurydzianymi,

            - zabawy logopedyczne z wykorzystaniem  małych lusterek

            - ćwiczenia mimiczne z wykorzystaniem obrazków,

            - zabawy dźwiękonaśladowcze,  

            - również ćwiczenia oddechowe  z wykorzystaniem : kolorowe piórka, paski bibuły, dmuchanie przez słomki na waciki lub małe pompony dekoracyjne, plastikowe rurki do napojów- "Deszczowe chmurki", dmuchanie na  piłeczki pingpongowe, na  serwetki, czy pompony wykonane z gazet,  nauka oddechu przeponowego,  

            -  ćwiczenia słuchowe: rozróżnianie głosek na początku i końcu wyrazu, rozróżnianie dźwięków, dopasowywanie dwóch takich samych dźwięków przy wykorzystaniu kubeczków dźwiękowych, ćwiczenia w prawidłowej wymowie głosek : s,z,c, dz, sz, rz, cz, dż, r

            • Zabawy tematyczne – dzięki „wchodzeniu” w odpowiednie role dzieci słowami odtwarzają swoje doświadczenia;
            • Gry i zabawy dydaktyczne, zagadki, historyjki obrazkowe - wzbogacają między innymi słownik czynny dzieci, pozwalają na kształtowanie samodzielności myślenia, wyobraźni oraz spostrzegawczości, prawidłowe budowanie zdań i dłuższych wypowiedzi,
            • Czytanie książek, opowiadań, słuchanie audycji radiowych, nagrań utworów literackich sprzyja rozwijaniu percepcji mowy,
            • Praca z ilustracją, książką, inscenizacje bajek -  prowokuje dzieci do mówienia, wzmacnia spostrzegawczość oraz zachęca do analizowania i oceniania sytuacji.

            Kształtowanie języka - to proces ciągły i wielostronny. Jest to również jeden z celów wychowania przedszkolnego, jako przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole - rozwinięcie w nim wszystkich możliwości, zwłaszcza takich, które pozwolą mu łatwo kontaktować się z otoczeniem, rozwiązywać problemy, z którymi się zetknie, wykorzystywać wiedzę w nowych zadaniach.

             

      • Kontakt

        • Przedszkole Publiczne nr 23 w Rzeszowie
        • dyrektor@pp23.resman.pl; sekretariat@pp23.resman.pl
        • 17 748 33 65
        • ul. Hoffmanowej 12, 35-016 Rzeszów Poland
        • Dyrektor: 17 748 33 65 Dyżur Dyrektora poniedziałek 7:30 - 8:30 wtorek 14:30 - 15:30
        • Księgowość: 17 748 33 66
        • Intendent: 17 748 33 63
        • Nauczyciele: 17 748 33 61
        • Fax: 17 748 33 67