• Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

          • ​​​​​​

            Prace na konkurs wykonały dzieci z Grupy "Smerfy":


            ​​​​​​​Adela

            Antosia

            Michałek Ch.

            Kacper z grupy "Elfy"

            Tosia z grupy "Elfy"

            Emilka K. z grupy "Pajacyk"

            Oliwia z grupy "Pajacyki"

          • Międzyprzedszkolny konkurs plastyczno-muzyczno-recytatorski

          • Organizator: Przedszkole Publiczne nr 17 w Rzeszowie

            Cele konkursu: - edukacja literacka;

            - promowanie poezji wśród dzieci w wieku przedszkolnym;

            - pobudzanie inwencji twórczej, wyobraźni i kreatywności;

            - wzmacnianie wiary we własne możliwości;

            - rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych;

            - budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi;

            - rozwijanie indywidualnych zdolności recytatorskich i wokalnych.

             

            Wiersz autorstwa Juliana Tuwima "Okulary", przygotowała Hania z Grupy "Smerfy". 

            Gratulujemy Hani talentu aktorskiego :)

          • Smerfy na Przeglądzie Artystycznym

          • 24. marca dzieci z grupy Smerfy wzięły udział w VII Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Aerobik Przedszkolaka, który odbył się w Młodzieżowym domu Kultury przy ul. Osmeckiego w Rzeszowie. Celem przeglądu jest kształtowanie aktywnych postaw wobec zdrowia, rozwijanie zainteresowań i talentów, a także integracja środowiska. Udział w wydarzeniu zgłosiło 22 przedszkola z terenu Rzeszowa. Nasze starszaki pięknie zaprezentowały się w układzie tanecznym. Dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom dla przedszkola oraz drobne upominki.

          • Konkurs plastyczny "Wielkanocne rękodzieło"

          • Organizator:

            • Zespół Szkolno- Przedszkolny Nr 8 w Rzeszowie

            Cele konkursu :

            • Rozwijanie kreatywności i umiejętności twórczych dzieci.

            Prace na konkurs wykonali:

             

            Iga i Julia L. z grupy "ElfY

             

            Maja z Grupy "Pajacyki"

            Michalinka z Grupy "Smerfy"

            Zuzanna z grupy "Zajączki"

          • Zielone ogródki w naszych salach

          • Wraz z nadejściem wiosny przedszkolaki bardzo chętnie rozpoczęły prace ogrodnicze i w salach z pomocą Rodziców i Pań założyły zielone ogródki. Pomagały i same sadziły kwiaty cebulowe, siały warzywa. Zajęcia edukacyjne „ Od nasiona do rośliny” miały na celu poszerzenie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin oraz założenie hodowli w kąciku przyrodniczym. Kącik przyrody jest dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia badań, eksperymentów i obserwacji. Dzięki bezpośredniej obserwacji przedszkolaki mają możliwość poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów. 

            Serdecznie dziękujemy Rodzicom za wzbogacenie naszych mini ogródków

             

            Słoneczka

            Zajączki

            Pajacyki

            Elfy

            Smerfy

          • Smerfy układają puzzle

          • W czasie wolnym od  zajęć dydaktyczno- wychowawczych dzieci z naszej grupy chętnie sięgają po puzzle. Taka forma spędzania wolnego czasu ma bardzo istotny wpływ na rozwój dziecka i niesie za sobą mnóstwo korzyści. Wspiera ich kreatywność, inspiruje do działania oraz ćwiczy ich zdolności motoryczne. Układanie puzzli świetnie rozwija wyobraźnię przestrzenną, bardzo ważną dla rozwoju przyszłych umiejętności matematycznych i technicznych. Zabawa ta angażuje zarówno mentalnie oraz fizycznie. Dodatkowo dziecko ćwiczy pamięć i koncentrację, uczy się wytrwałości w dążeniu do celu oraz  logicznego myślenia, ćwiczy angażowanie się i cierpliwość, które przydają się im później w szkole. Zabawa puzzlami pomaga w nauce pisania i czytania, poznawania nazw przedmiotów, zwierząt, roślin, figur geometrycznych, kolorów czy dni tygodnia.

            Jest także okazją do ćwiczenia zdolności motorycznych. Dopasowując właściwy element do części obrazka, dziecko ćwiczy sprawność palców i precyzję ruchów.

            Ponadto dzieci, wspólnie układając puzzle, mają okazję do współpracy z innymi.

            Smerfy wykazały chęć zmierzenia się z bardziej ambitnym zadaniem, jakim jest ułożenie puzzli składających się z 1000 elementów.  Kilkutygodniowa praca zakończyła się sukcesem. Dzieci były z siebie bardzo dumne. Gotowe dzieło ozdabia teraz naszą salę.

          • Światowy Dzień Wody


          • „Odkrywać, to znaczy wiedzieć to, co wszyscy widzą i myśleć tak,

            jak nikt dotąd nie myślał”.

            /Albert SzendGyorg/


            22 marca obchodziliśmy w przedszkolu  Światowy Dzień Wody.

            Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie  poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej, uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci rozwiązywały zagadki o wodzie, brały udział w zabawach badawczych z wykorzystaniem wody.  Przedszkolaki badały wodę czyli ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Co pływa w wodzie, a co tonie? Nie zabrakło  doświadczeń np : „Tańczący olej”, „ Wędrująca woda” - transportowanie wody ze szklanki do szklanki, „Burza w szklance wody”,  „Jak wywołać deszcz?”  „Woda słona- woda słodka” , „Co rozpuszcza się w wodzie?” „Tęcza na talerzu” – eksperyment Skittels, wspólne budowanie filtru do wody.

            Zabawy badawcze dostarczają dziecku niezliczonej ilości nowych przeżyć związanych z odkrywaniem właściwości rzeczy i zjawisk. Takie zabawy są sposobem rozwijania aktywności własnej dziecka. Dziecko w sposób czynny zdobywa doświadczenie umysłowe. Działając, myśli, poznaje funkcjonowanie przedmiotów, zjawisk, ich cech, właściwości, a także różnego rodzaju zależności przyczynowo – skutkowe między badanymi przedmiotami i zjawiskami. Dziecko uczy się chętnie tego, co je zaciekawia,  a najlepiej wówczas, gdy czynnie eksperymentuje i dochodzić do  rozwiązań. Najczęściej spotykanymi przedmiotami w zabawie badawczej są materiały dostępne dla dziecka w środowisku np: woda, piasek, śnieg, sól, cukier, mąka, kakao, barwniki spożywcze, kamyki, rośliny, narzędzia do zajęć plastycznych i technicznych, a także wytwory techniki dostępne w środowisku przedszkolnym- lupa, magnes,  sznurki, nici,  piórka czy plastikowe butelki.

            Przedszkolaki tego dnia  oglądały  filmiki  edukacyjne o wodzie na tablicach interaktywnych , wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki. Wiele frajdy sprawiły dzieciom   również ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem wody, zabawy muzyczno-ruchowe  oraz  wykonanie prac plastycznych.

            Przypomnieliśmy zasady korzystania z wody podczas codziennych czynności, gdy myjemy zęby, woda nie musi płynąć z kranu,  jeżeli jest możliwość regulacji siły strumienia wody, kran nie musi być odkręcony „do końca”; po umyciu rąk zakręcamy kran i dopiero idziemy wycierać ręce.


            Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia

            i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!


            Dzieci młodsze

            Dzieci starsze

          • Smerfy w muzeum

          • 16.marca dzieci z grupy Smerfy odwiedziły Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. Wzięły udział w zajęciach pt. „Krótka historia pewnej kartki świątecznej. Poświęcone one były historii wielkanocnej kartki świątecznej.

            Kartki odgrywały na przełomie XIX i XX wieku bardzo ważną rolę, dawniej zastępowały dzisiejsze krótkie wiadomości wysyłane sms-em czy mailem.

            Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, kiedy powstały pierwsze kartki świąteczne, jak wyglądały oraz kto wymyślił nazwę pocztówka.

            Poruszony został także temat tradycji i symboli związanych z Wielkanocą.

            Podczas części warsztatowej dzieci wykonały kartki świąteczne wzorowane na tych dawnych.

          • Witaj Wiosno

          • „Z gaikiem zielonym co go dzieci niosą,

            czas powitać wszystkim wiosenkę uroczą.

            Piosenkę śpiewamy, gaik poniesiemy,

            o przybyciu wiosny zaraz opowiemy.”

             

            Z nadejściem wiosny wiąże się stary zwyczaj – gaik. Gaik to gałązka udekorowana wstążeczkami oraz innymi ozdobami, z którą spacerowano po wsi, wyśpiewując wiosenne przyśpiewki. W tym roku ten piekny zwyczaj zawitał do naszego przedszkola. 

            „Już na rzekach pękają lody

            Odchodzą zimna i chłody

            Zielony gaik radośnie

            Kłania się pięknej wiośnie.

            A taka jest wiosny wola

            By gaik zanieść do przedszkola.

            Tam patrząc na niego radośnie

            Wszystkie dzieci pamiętać będą o wiośnie.”

             21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały nadejście wiosny, ubrane w zielone stroje spacerowały z gaikiem, rozwiązywały wiosenne zagadki, śpiewały i tańczyły przy muzyce oraz zamieniły się w zielone żabki, na które polują bociany. Cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy przywitać wiosnę.  Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych przedszkolaków wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią ciepłe dni, z których będziemy czerpać radość.

            Grupy młodsze 

            Grupy starsze 

          • Światowy Dzień Matematyki

          • „MATEMATYKA”- jako królowa nauk ma swoje święto, które przypada na dzień 12 marca. W naszym przedszkolu Światowy Dzień Matematyki świętowaliśmy 13 marca 2023r., jak również cały tydzień był to temat przewodni we wszystkich grupach przedszkolnych.

            Matematyka kształtuje i uczy dzieci, jest fundamentem logicznego myślenia. Pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego świata. Dzieci nigdy nie są za małe na spotkanie z matematyką, czują ją intuicyjnie, mają w sobie niezwykły, cenny, naturalny potencjał.

            Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w tym roku, z okazji Światowego Dnia Matematyki przygotowano dla dzieci matematyczne zajęcia, ale matematyka pojawiała się też częściej w zabawach dowolnych. Celem takich zajęć jest wpływ na intelektualny rozwój, dzięki czemu dzieci lepiej poznają i rozumieją otaczający świat.

            Przedszkolaki brały udział zabawach, które pozwoliły na kształcenie kompetencji matematycznych zarówno u młodszych dzieci, jak i u trochę starszych. Przedszkolaki m. in. doskonaliły orientację przestrzenną, liczyły, rozpoznawały kolory i figury geometryczne, klasyfikowały, mierzyły i ważyły, układały ciągi rytmiczne. Dzieci miały okazję zgłębić tajniki programowania, nie zabrakło także zabaw z kodowaniem na macie oraz z Genibotem.  Ciekawym urozmaiceniem był wykorzystany materiał Marii Montesorri w bezpośrednim poznawaniu świata matematycznego.  Dzieci uczyły się konstruowania gier matematycznych, oraz w staraszych grupach został zorganizowany dzień z grami planszowymi w roli głównej. Wszystkie zadania jakie dzieci wykonywały pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości. Cały tydzień upłynął dzieciom w matematycznej atmosferze i wszystkie grupy poradziły sobie z zadaniami wspaniale!

            Słoneczka i Zajączki

            Elfy 

            Pajacyki 

            Smerfy

          • "Spotkanie z bajką" w grupie Pajacyki

          •                          "Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych                                         i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób- CZYTAJMY DZIECIOM”.

             

            14. marca w grupie „Pajacyki” odbyło się spotkanie z Rodzicami w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 oraz udziału w ogólnopolskim projekcie Mały Miś w świecie wielkiej literatury. Celem spotkania było:

            • stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających wyzwalaniu pozytywnej motywacji do nauki czytania,
            • doskonalenie procesów poznawczych: analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej;
            • wdrażanie do wydłużonego czasu koncentracji uwagi poprzez zastosowanie gier i zabaw językowych i matematycznych.

            Po krótkich zabawach na dywanie Rodzice czytali Dzieciom bajki. Przedszkolaki słuchały z wielkim zainteresowaniem. Takie spotkania wywołują miłe wspomnienia i pozwalają Rodzicom i Dzieciom wspólnie spędzić czas. Proponujemy aby wieczorne czytanie bajek dziecku stało się miłym zakończeniem każdego dnia.

            Serdecznie dziękujemy Rodzicom za udział w spotkaniu:)

          • Przedstawienie teatralne „Dobro zawsze wraca – historia Szewczyka Dratewki”

          • 9 marca do naszego przedszkola kolejny już raz zawitał Teatr Lalek „Kukiełka” z Ptaszkowej z przedstawieniem. Szewczyk Dratewka był ubogim, wędrownym szewcem. Podczas jednej z wypraw jego dobre serce skłoniło go do:

            odbudowania zniszczonego mrowiska;

            naprawy zniszczonej barci;

            nakarmienia, ostatnim kawałkiem chleba, głodnych kaczek;

            Szewczyk otrzymał deklarację zwierząt o pomocy, gdy będzie tego potrzebował. Dratewka uśmiechał się tylko, bo jakiej pomocy mógł spodziewać się od mrówek, pszczół, czy kaczek? Szewczyk Dratewka musi wykonać trzy trudne zadania, aby uwolnić pannę zamkniętą w wieży przez złą czarownicę. Pomogły mu w tym zwierzęta, dla których wcześniej był dobry i życzliwy  - mrówki, pszczoły i kaczki. Szewczyk po wykonaniu zadań uwolnił królewnę z niewoli. Wzięli ślub i zamieszkali razem w zamku. Z ich panowania zadowoleni byli zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Czarownica zmieniła się w wielkie ptaszysko i odleciała. Wszystkie przedszkolaki zafascynowane obejrzały to pieknie prygotowane przedsztawienie. 

          • Spotkanie czytelnicze

          •  

            „Wiersz o czytaniu”

             

            Czytaj , by być pewnym siebie,

            Czytaj , by być w siódmym niebie,

            Czytaj , żeby więcej wiedzieć,

            Czytaj , żeby jaśniej myśleć.

            Czytaj, żeby poznawać świat.

            Czytaj, nieważne ile masz lat .

             

            / Renata Czajęcka/

             

                    W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM,  realizacji Planu Przedszkola Promującego Zdrowie oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021/2025, 

            8 marca gościliśmy pracowników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie z oddziału dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego .

            Przedszkolaki w poszczególnych grupach miały przyjemność wysłuchać takich książeczek:

            - „Wielkie marzenie małego Krecika” T. Percival , Ch. Pym– ta książka opowiada historię krecika,  który martwił się, że nie potrafi robić tego co inne zwierzęta. Krecik odkrył w czym jest naprawdę dobry i spełnił swoje największe marzenie.

            - „Ruszaj w drogę, Ciuchnio, śmiało będzie Ci się podobało” T. Knapman, B. Mantle – wzruszająca i zabawna książeczka dodaje odwagi przed nowym wyzwaniem i uczy zaradności.

            - Natomiast książeczka „Głowa do góry” E. Stokłosa wprowadza dzieciom wiedzę o Wszechświecie. Bohaterowie uczą się rozpoznawać gwiazdozbiory, dowiadują się czym, jest światło, obserwują planety, mgławice i galaktyki przez teleskop.

                    Książki te przede wszystkim pokazały  różnych bohaterów, ich problemy - poprzez zabawne, wzruszające historie i wyraziste ilustracje. Pomogły dzieciom zrozumieć emocje własne i innych, lepiej nad nimi panować, rozwiązywać konflikty i radzić sobie w trudnych sytuacjach  .

             

            „Mama miała racje . Wystarczy tylko, że będziesz się starał, nigdy się nie poddawał

            i zawsze wierzył w siebie. Przyda się też odrobina szczęścia i pomoc dobrych przyjaciół”.

             

            Serdecznie dziękujemy Paniom z Biblioteki za

             kolejne spotkanie i poświęcony czas😊


          • „Zwierzaki Słodziaki” ogólnopolski konkurs plastyczno-fotograficzny

          • CELE KONKURSU​:

            1. Propagowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży

            2. Rozbudzanie zainteresowania przyrodą i jej obserwacją.

            3. Rozbudzanie zainteresowania fotografią.

            4. Kształtowanie wrażliwości i poczucia estetyki.

            5. Pobudzanie wyobraźni plastycznej.

            6. Promocja talentów i umiejętności, prezentacja twórczości dzieci i młodzieży.


            ORGANIZATORZY:

            ● Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie


            Prace na konkurs wykonali: 

            Grupa "Smerfy"

             

            Hania


            Alicja

            Iga

            Zuzanna

            Marcelinka

            Maksymilian

            Grupa "Pajacyki"

            ​​​​​​​Malwinka

            Maryla

            Eliza

            Arek

          • Podsumowanie Akcji "Misio dla Poli"

          • W styczniu 2023r. w naszym przedszkolu odbyła się zbiórka pluszowych misiów dla małej Poli – dziewczynki chorej na SMA.  Pluszaki zostały przekazane koordynatorowi akcji P. Waldemarowi Kordasowi i były licytowane na aukcji, z której pieniądze zostały przekazane dla dziewczynki. Dziękujemy wszystkim Rodzicom i dzieciom, którzy zaangażowali się  w naszą zbiórkę. 

            Pamiętajmy Dobro wraca

             

          • Dzień Gier Planszowych w Smerfach

          • Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego, alternatywą dla telewizji i komputera czy smartfona. Zapewniają dobrą zabawę, umożliwiają odreagowanie  stresów i pozwalają wczuć się w nieznane dotąd role. Nie tylko bawią, ale w jednakowym stopniu rozwijają wyobraźnię oraz uczą – przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie. Mając na względzie powyższe walory, 24.02 zorganizowaliśmy w naszej grupie Dzień Gier Planszowych. Była to wspaniała okazja do edukowania i  integrowania się. Oczywiście z dużym zaangażowaniem w te gry graliśmy, ćwicząc zdrową rywalizację czyli umiejętność wygrywania jak i przegrywania. To był bardzo radosny dzień! Wszyscy świetnie się bawiliśmy! Kolejny już niebawem :) 

      • Kontakt

        • Przedszkole Publiczne nr 23 w Rzeszowie
        • dyrektor@pp23.resman.pl; sekretariat@pp23.resman.pl
        • 17 748 33 65
        • ul. Hoffmanowej 12, 35-016 Rzeszów Poland
        • Dyrektor: 17 748 33 65 Dyżur Dyrektora poniedziałek 7:30 - 8:30 wtorek 14:30 - 15:30
        • Księgowość: 17 748 33 66
        • Intendent: 17 748 33 63
        • Nauczyciele: 17 748 33 61
        • Fax: 17 748 33 67