"Code Week" to wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko. Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i nabywanie nowych kompetencji związanych z kodowaniem.
Nasze przedszkole w dniach od 09 do 24 października 2021 r. wzięło udział w Code Week (Europejski Tydzień Kodowania) wraz z ogólnopolskim programem Uczymy Dzieci Programować. Temat programowania staje się dziś ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. Aby z powodzeniem kodować, powinniśmy zacząć uczyć krytycznego myślenia jeszcze na etapie przedszkola.
Czy przedszkolaki mogą rozpocząć naukę kodowania! Oczywiście że tak i dzieci z naszego przedszkola udowadniają ze jest to świetna zabawa.
Gry i zabawy można połączyć z ćwiczeniem rozróżniania kolorów, części ciała, kierunków i położenia. Naukę kodowania organizujemy też na świeżym powietrzu – w ogrodzie wykorzystując kasztany. Do nauki programowania nie potrzebujemy komputera, można zaczynać od prostych zabaw w kodowanie. Ponadto w przedszkolu możemy wykorzystać karty obrazkowe, układanki typu sudoku, gra w statki, gry planszowe lub karciane, labirynty, klocki, rozwiązywanie zadań logicznych.
Najlepiej nam się koduje za pomocą kolorowych kubeczków wielokrotnego użytku. Zabawy z elementami kodowania to rozwiązać jakiś problem poprzez tworzenie kodu do jego rozwiązania. Zadaniem dzieci jest więc współpraca, planowanie, wymyślanie i realizacja rozwiązań. I to wszystko przez ZABAWĘ.
Dzieci z najmłodszych grup Słoneczka i Zajączki otrzymywały wzór albo wskazówki według których układały na planszy daną grafikę. Można porównać ją np. do gry w statki. Przed dziećmi znajdowała się również mata czyli plansza z siatką z wyznaczonymi miejscami na grafikę układaną według podanego wzoru.
W Słoneczkach wprowadzenie elementów kodowania. Układanie kolorowych klocków i przeliczanie w zakresie 3 oraz jabłek - rozróżnianie koloru i podziałna małe, większe, największe na macie do kodowania. Układanie klocków lego wg wzoru na szablonie, odwzorowywanie układu 3 i więcej klocków.
Zajączki poznały też naszego przedszkolnego robota GeniBota
Kodowanie może być również przestrzenne. Przykładem takiej zabawy było ustawianie kolorowych kubków (jeden na drugim) według np. kolorów do góry. Zabawy nie muszą być prowadzone na płaskiej powierzchni. Do kodowania można było wykorzystać praktycznie wszystko. A nauczyciele wykazywali się kreatywnością w wymyślaniu formy tych zabaw. Przykłady zabaw:
- "Kubeczkowy wąż” z wykorzystaniem kolorowych kubków np. po 4 kubki w 4 kolorach), wzór z sekwencjami jest podany obok do układania.
- "Budowanie muru z klocków" z wykorzystaniem kolorowych klocków. Na pierwsze polecenie, układanie pierwszego rzędu muru według wzoru, np. żółty, czerwony, żółty, czerwony. Kolejne polecenia dotyczą kolejnych rzędów muru.
- „Matematyczna gąsienica” z wykorzystaniem krążków i kółek z papieru w podstawowych kolorach .Układanie na gąsienicy tyle kółek ile wskazuje liczba kropek.
- „Zabawy z mozaikowymi układankami” z wykorzystaniem kołek w podstawowych kolorach na planszy.
- „Kolorowe kółka na planszy z siatką” – układanie kołek według podanego koloru i liczby kropek na planszy.
- „Wysoka i niska budowla” z wykorzystaniem kolorowych kubeczków