W piątkowy poranek, 23 kwietnia nasze Przedszkole odwiedzili muzycy z Rzeszowskiej Filharmonii. Tego dnia dzieci poznały polską muzykę ludową. Posłuchały wykonania takich utworów jak: „Krakowiaczek jeden”, „Uciekła mi przepióreczka”. Artyści zagrali dla nas na instrumentach góralską nutę oraz zaprezentowali melodię i strój rzeszowski.
Bardzo dziękujemy za wizytę i do zobaczenia w maju.
Wydarzenia
Audycja muzyczna
- 5
Obchody Światowego Dnia Ziemi
Światowy Dzień Ziemi 2021 odbył się pod nowym hasłem "Przywróć naszą Ziemię". Choć o planetę powinniśmy troszczyć się przez cały rok, to właśnie w Światowy Dzień Ziemi mamy ku temu więcej okazji. Co ważne, do akcji ekologicznych włączają się wtedy nie tylko dorośli, ale również dzieci. Wszak Ziemia to wspólne dobro łączące pokolenia na całym świecie.
Światowy Dzień Ziemi – krótka historia
Amerykański aktywista John McConnell był pierwszą osobą, która wpadła na pomysł ustanowienia Dnia Ziemi. Przedstawił go w 1969 r. podczas konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego. Ta idea spotkała się z poparciem burmistrza San Francisco Josepha Alioto, który 21 marca 1970 r. zorganizował w mieście pierwsze obchody. U Thant, ówczesny sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, podpisał 26 lutego 1971 r. proklamację o ustanowieniu Dnia Ziemi. Zgodnie z nią odbywa się on w równonoc wiosenną na półkuli północnej, czyli 20/21 marca. I choć oficjalnie ONZ obchodzi Dzień Ziemi właśnie w marcu, to w wielu krajach na całym świecie bardziej popularną datą stał się 22 kwietnia. W 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ dodatkowo ustanowiło w tym terminie Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
Pierwsze obchody Światowego Dnia Ziemi w Polsce odbyły się w 1990 r. Obecnie szacuje się, że największe święto ekologiczne jest obchodzone w ponad 190 państwach.
Obchody tego dnia mają na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej, budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię oraz uświadomienie wszystkim mieszkańcom naszego globu problemów związanych z ekologią.
W naszej placówce też pamiętaliśmy o tym dniu. W dniach 19.04.-23.04 w każdej grupie zaplanowano tydzień ekologiczny, a w nim różne formy aktywności związane z tematem. Zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele zabaw z ekologią w tle.
Słoneczka obejrzały bajkę ekologiczną "Planeta Ziemia"i rozmawiały na temat jej treści. Śpiewały piosenkę "Dzieci dbają o środowisko". Podczas zabaw muzyczno- ruchowych, dydaktycznych, logopedycznych i plastycznych wykorzystywały surowce wtórne (gazety, nakrętki, woreczki foliowe).
Dzieci z grupy Zajączki poprzez udział w zabawach muzyczno- ruchowych, np."Segregujemy- nie mieszamy", nauczyły się segregować odpady ze względu na materiał, z jakiego zostały one wykonane. Słuchały bajki ekologicznej o Czerwonym Kapturku pt. "Dobre rady na złe odpady". Umieszczały ilustracje różnych odpadów w odpowiednich pojemnikach. Liczyły i segregowały plastikowe butelki. W Dniu Ziemi dzieci wykonały pracę plastyczną "Chrońmy Ziemię, mamy ja tylko jedną". Brały udział w licznych zabawach ruchowych i muzyczno- ruchowych związanych z tematem.
Pajacyki podejmowały różne formy aktywności. Wzięły udział w zabawie dydaktycznej "Chronimy kolorowe łąki"i wykonały zbiorową pracę plastyczną związaną z tym tematem. Segregowały odpady. Wzbogacały swoją wiedzę na temat krążenia wody w przyrodzie i znaczenia wody oraz brały udział w zabawie badawczej, wykonując doświadczenia z wodą. Dzieci układały historyjkę na temat recyklingu, segregacji śmieci i ochrony środowiska. Uczyły się też piosenki pt. "Świat w naszych rękach".
Dzieci z grupy Elfy szukały skojarzeń do pojęcia "Przyroda". Poznały bajki ekologiczne: "W Krasnolandii", "Rudzik"; rozmawiały na temat treści i wyciągały wnioski. Słuchały fragmentów książeczki pt. "Abecadło śmieciadło".Obejrzały film edukacyjny pt. Dzień Ziemi". Uczyły się wiersza pt. "Apel do ludzi". Pracowały z obrazkiem pt. "Piękna Ziemia – smutna Ziemia". Wzięły udział w zabawie dydaktycznej "Głodne kosze", podczas której segregowały odpady. Dzieci rozwiązywały zagadki przyrodnicze i ekologiczne. Rozwiązywały krzyżówkę z hasłem EKOLOGIA. Oglądały albumy i książeczki o tematyce przyrodniczej. Poznały problem zanieczyszczenia oceanów plastikiem. Wykonały plakat związany z tematem. Rysowały kredkami na temat "Przyroda w oczach dziecka" oraz wykonały pracę przestrzenną "Leśny ludek". Brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych, np."To my, krasnoludki". Uczyły się piosenki pt. "Świat w naszych rękach". Wzięły udział w zabawie badawczej, wykonując doświadczenia mające na celu odpowiedź na pytania: "Czy glina rozpuszcza się w wodzie?" oraz "Jak oczyścić wodę z gliny?Filtrowanie zanieczyszczonej wody. Dzieci bardzo chętnie bawiły się z grą planszową "Wyprawa do lasu". Podczas pobytu w ogrodzie z zainteresowaniem podglądały przyrodę.
Z kolei grupa Smerfy oglądała filmiki dydaktyczne promujace zachowania proekologiczne. Dzieci wzbogacały swoją wiedzę na temat znaczenia pojęć: ekologia, segregacjaśmieci, recykling. Oglądały prezentację multimedialną na temat "Ziemia – nasza planeta". Wykonały grupową pracę plastyczną "Planeta Ziemia". Zastanawiały się, w jaki sposób możemy pomóc Ziemi. Uczyły się piosenki Zozi "Świat w naszych rękach". Dzieci wykonywały doświadczenia z wodą "Trzy stany skupienia". Rozmawiały na temat wody i sposobów jej oszczędzania.
Znaczące są słowa wodza Indian Seattle, jakich użył w mowie do prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej 22 Stycznia, 1855 roku:
"Uczcie wasze dzieci tego, czego my uczymy nasze dzieci : Ziemia jest naszą Matką - co Ziemi dolega, dolega także synom Ziemi. My wiemy, że to nie Ziemia należy do człowieka, lecz człowiek do Ziemi".
4714517
Podziękowania
Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom
Zuzi i Lili oraz Karolinki i Małgosi
za zakup dwóch gier edukacyjnych XL:
„Wyprawa do lasu” oraz „Wyprawa po skarb”.
Otrzymane dzięki Państwa życzliwości gry edukacyjne
sprawiły naszym Przedszkolakom
wiele radości, uśmiechu i zabawy.
Dyrektor, Rada Pedagogiczna i Przedszkolaki
Podziękowania
Dyrekcja, Nauczyciele oraz Przedszkolaki
składają serdeczne podziękowania
Mamie Alisii z grupy Smerfów
za obszycie materiału, który zostanie wykorzystany
przy różnego rodzaju dekoracjach
upiększając nasze Przedszkole.
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.
Podsumowanie zdalnego nauczania oraz Innowacji "Matematyka w domu"
- 623
Podziękowanie
Podziękowanie
Serdecznie dziękujemy Rodzicom, Dzieciom
i Pracownikom Naszego Przedszkola
za udział w wiosennej kampanii ogólopolskiego
programu "Pola Nadziei", zorganizowanej
przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci,
i wykonanie pięknych bibułkowych żonkili.W dniu 30. marca kwiaty zostały dostarczone do siedziby
Fundacji przy ul. Lwowskiej 132.18. kwietnia w Parku Papieskim odbędzie się uroczyste rozpoczęcie
"Pól Nadziei".
Żywe i bibułkowe żonkile będą ofiarowywane mieszkańcom Rzeszowa w zamian za symboliczne datki.
Z kolei na rzeszowskim Rynku będzie zorganizowany
kiermasz kwiatów.
Uzbierane datki wesprą działalność Hospicjum.
Językowe zabawy przedszkolaków
Mowa w dużej mierze wpływa na ogólny rozwój dziecka i jego osiągnięcia w nauce. Stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji, pozwala na wyrażanie swoich myśli, opinii, odczuć.
Umiejętność językowa jest elementem bardzo ważnym w sprawnym funkcjonowaniu społecznym i nauczaniu szkolnym. Wszyscy dobrze wiemy, jak wielkim ułatwieniem dla człowieka, w każdym okresie jego życia, jest umiejętność poprawnego, swobodnego i ładnego sposobu wypowiadania swoich myśli. Ułatwia to kontakty z rówieśnikami, kontakty zawodowe i towarzyskie, a niekiedy decyduje nawet o powodzeniu życiowym człowieka. Kształtowanie języka - to proces ciągły i wielostronny. Jest to również jeden z celów wychowania przedszkolnego, jako przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole - rozwinięcie w nim wszystkich możliwości, zwłaszcza takich, które pozwolą mu łatwo kontaktować się z otoczeniem, rozwiązywać problemy, z którymi się zetknie, wykorzystywać wiedzę w nowych zadaniach.Przykłady działań podejmowanych z dziećmi sprzyjających rozwijaniu kompetencji językowych:
- Poranki logopedyczne – codzienne zabawy z dziećmi ukierunkowane na wzmacnianie narządów mowy poprzez „zabawy z językiem”, zabawy ortofoniczne, zabawy logorytmiczne, „gimnastyka buzi i języka”, ćwiczenia mimiczne, zabawy oddechowe, ćwiczenia słuchowe;
- Zabawy tematyczne – dzięki „wchodzeniu” w odpowiednie role dzieci słowami odtwarzają swoje doświadczenia;
- Gry i zabawy dydaktyczne, zagadki, historyjki obrazkowe - wzbogacają między innymi słownik czynny dzieci, pozwalają na kształtowanie samodzielności myślenia, wyobraźni oraz spostrzegawczości;
- Czytanie książek, opowiadań, słuchanie audycji radiowych, nagrań utworów literackich sprzyja rozwijaniu percepcji mowy;
- Praca z ilustracją, książką, inscenizacje bajek - prowokuje dzieci do mówienia, wzmacnia spostrzegawczość oraz zachęca do analizowania i oceniania sytuacji.
2015109
Podsumowanie I etapu Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Czyściochowe Przedszkole”
Ogólnopolski program edukacyjny Czyściochowe Przedszkole organizowany jest przez firmę Rossmann w ramach programu Rossnę Junior. W Programie biorą udział dzieci w grupy „Elfy” oraz „Pajacyki”.
Program polega na uczeniu dzieci higieny poprzez zabawę. W pierwszym etapie przedszkolaki poznały zasady prawidłowej higieny jamy ustnej.
Główne założenia:
- zapoznanie z podstawowymi zasadami dbania o higienę jamy ustnej: jak często myć zęby? Jakie przybory są potrzebne? Jaka jest prawidłowa technika mycia zębów? Jak ważne jest korzystanie z opieki stomatologicznej?;
- zapoznanie z zasadami żywienia wpływającymi na stan zębów i odporność organizmu;
- kształtowanie umiejętności dbania o higienę jamy ustnej.
47
Konkurs plastyczny "Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna"
Organizator:
Przedszkole Publiczne nr 34 w Rzeszowie
Cele:
- rozwój wrażliwości plastycznej i artystycznej,
- propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi.
Pracę na konkurs przygotowała Maja C. z grupy "Pajacyki"
Zielone ogródki zakładamy - wiosny szukamy.
W tygodniu poprzedząjacym nadejście wiosny dzieci ze wszystkich grup założyły w kąciku przyrody wiosenny ogródek. Sadziły do doniczek nasionka kwiatów (np.aksamitka, lawenda), oraz siały nasionka: bazylii, oregano, kopru, rzodkiewki, owsa, słonecznika, fasoli, szczypiorku, rzeżuchy. Kącik został wzbogacony o gałązki wierzbowe i gotowe do wzrostu cebuliki żonkili i hiacyntów. Zasadziły do ziemi ziemniaki, marchewkę i cebulę i pietruszkę.
Przedszkolaki wiedzą, jakie znaczenie mają nasiona dla roślin. Oglądały i porównywały nasionka różnych roślin. Dowiedziały się również, że nie wszystkie rośliny wyrastają z nasion. Niektóre wyrastają z sadzonek, np.ziemniaki oraz z cebulek , np. przebisnieg, krokus, tulipan, żonkil.
Dzieci ogladały filmiki dydaktyczne na temat „Co potrzebne jest roślinie do wzrostu?"
Każdego dnia dzieci podlewały roślinki oraz z niecierpliwością i radością obserwowały powolny wzrost roślinek. Wszystkie te doświadczenia sprzyjały rozwijaniu ciekawości poznawczej dzieci i rozwijały ich wrażliwość na tętniący życiem świat przyrody.
22. marca wszystkie przedszkolaki radośnie żegnały zimę i witały wiosnę. Poznały ludowy zwyczaj wykonywania słomianej kukły Marzanny, symbolizującej odchodzącą zimę. Brały udział w wielu zabawach muzyczno-ruchowych, np. zabawa „Nadeszła wiosna"- taniec z zielonymi bibułkami do utworu Walc a-moll F. Chopina; zabawa „Budzenie wiosennej przyrody" przy muzyce A. Vivaldiego; zabawy z piosenkami „Dzień dobry wiosno", "Wiosna radosna", "Zielona wiosna", „Wołanie wiosny“. Nie zabrakło wiosennych zabaw dydaktycznych, np. "Prawda czy fałsz", Wiosenne drzewo z pytaniami", "Memo-żabki", "Co kryje obrazek", "Wiosenne zagadki", zabawa matematyczna „Zajączki“. Wśród innych form aktywności było np. układanie wiosennych puzzli, masażyk relasacyjny „Ogrodniczka", zabawa ruchowa z elementem celowania „Wiosenne słoneczko"; twórcza aktywność przy sztalugach- wiosenne obrazy, portrety Pani Wiosny z wykorzystaniem farb i pasteli oraz stworzenie przestrzennej Pani Wiosny wykonanej różnymi technikami. Dzięki Radzie Rodziców w tym dniu wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe wiosenne przywieszki tj. kwiatki, ptaszki, motylki oraz zielone baloniki.
65291526
Konkurs z języka angielskiego
Organizator:
Przedszkole Publiczne nr 2 w Rzeszowie
Cele:
- promowanie znajomości języka angielskiego i utworów anglojęzycznych z repertuaru dziecięcego,
- prezentacja umiejętności wokalnych i recytatorskich dzieci.
Do konkursu Małgosia z grupy "Smerfy" przygotowała utwór muzyczny pt.: "Hokey cokey"
Audycja muzyczna
19 marca nasze przedszkole odwiedzili muzycy z Rzeszowskiej Filharmonii. Temat spotkania brzmiał: „Magia aranżacji”. Dzieci dowiedziały się czym jest aranżacja oraz na czym ona polega. Świat muzyki instrumentów jest niezwykle bogaty i różnorodny, co daje możliwość dostosowania utworów do konkretnych oczekiwań, upodobań. Występy artystów bardzo podobały się dzieciom
i zostały nagrodzone gromkimi brawami.5
Konkurs plastyczny „ Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek”
Organizator konkursu: Przedszkole Publiczne Nr 32 w Rzeszowie
Cele:
Przybliżenie i zainteresowanie dzieci tradycjami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi.
Rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej.
Prezentacja talentów plastycznych.
Prace na konkurs wykonały: Michalina z grupy „Słoneczka”, Zuzia z grupy „Zajączki”, Basia z grupy „Smerfy”
Konkurs plastyczny "Ocalić od zapomnienia - kartka wielkanocna"
Organizator konkursu:
Niepubliczne Przedszkole Pinokio w Rzeszowie
Cele konkursu:
- popularyzowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi,
- zachęcenie najmłodszych do kultywowania zwyczaju obdarowywania się kartkami okolicznościowymi,
- rozwój umiejętności plastycznych i wrażliwości artystycznej.
W konkursie wzięły udział: Zuzia z grupy "Elfy", Karolinka z grupy "Pajacyki", Kubuś z grupy "Słoneczeka" oraz Zuzanna L. z grupy "Smerfy".
Tydzień Matematyczny
Piątek 12.03 to Dzień Matematyki dlatego w naszym przedszkolu
Odbył się tydzień matematyczny.
Przez cały tydzień Nasze Przedszkolaki liczyły, ważyły, mierzyły, poznawały figury geometryczne utrwalały znajomość kolorów i kształtów oraz dobierały rzeczy w pary pod względem podobieństw i przeciwieństw. Rozwiązywały matematyczne krzyżówki oraz konstruowały gry.
W czasie swobodnych zabaw przedszkolaki rozwijały takie umiejętności jak logiczne myślenie, przeliczanie, szeregowanie, tworzenie zbiorów, układanie rytmów. Wykorzystywały w tym celu różne przedmioty - guziki, spinacze, fasolki, makaron, metr krawiecki i wiele innych.
Matematyczne działania przyjęły formę nauki przez zabawę.
Każda grupa miała możliwość wykorzystać w swoich działaniach Wiatrak Matematyczny – innowacyjna pomoc dydaktyczna, która łączy rozwój psychoruchowy z umysłowym dzieci.
Przedszkolaki również wykorzystały materiał Marii Montessori. Patyki liczbowe, cyfry dotykowe, żetony i liczby, trójkąty konstrukcyjne, komodę geometryczną.
Nasze Przedszkolaki zaprzyjaźniły się również z GeniBotem. Jest to nie tylko świetną zabawą dla dzieci, uatrakcyjnieniem zajęć, ale przede wszystkim oswaja najmłodszych z nowymi technologiami w kreatywny sposób.
Rozwój dziecka w przedszkolu odbywa się na wielu płaszczyznach. Zadaniem przedszkola jest stymulacja różnych umiejętności i kompetencji - w tym również kompetencji matematycznych.
Przedszkolaki tworzyły własne "Omnibusy" - zabawki z odpadka wykorzystujac kartony, pudełka, butelki.
W tym roku szkolnym w każdym tygodniu organizowane są "Matematyczne popołudnia".
5647338
TYDZIEŃ UKRAIŃSKI
W dniach 22.02 -26.02 obchodziliśmy w przedszkolu Tydzień Ukraiński zgodnie z blokiem tematycznym „Przedszkolak Podróżuje Po Europie”.
Dzieci z każdej grupy zdobywały wiedzę o tym pięknym kraju: położenie na mapie Europy, stolica kraju, flaga, herb, większe rzeki, ciekawostki dotyczące Ukrainy, wybrane zwroty w języku ukraińskim, wykonywały prace plastyczne związane z tematem. Poznały stolicę Ukrainy: Kijów - pachnący w maju bzami, malownicze zamki, cerkwie i przepiękne widoki. Ukraina to również wiele interesujących zwierząt, w tym rysie, wilki, dziki, niedźwiedzie brunatne, bobry, wydry, chomiki i gołębie, karpie, leszcze i sumy, Wielkie Białe Pelikany, które są gatunkami rodzimymi w obszarach południowo-zachodnich.
Dzieci z grupy Pajacyki wykonały zbiorowy plakat związany z Ukrainą. Poznały również twórczość ukraińskiej malarki Marii Prymachenko - wykorzystując jej styl w swoich pracach plastycznych. Zatańczyły taniec ukraiński do piosenki "Czom ty nie pryszoł', w którym zaprezentowały trzy oryginalne stroje ukraińskie. Oryginalne stroje ludowe przynieśli dla dzieci rodzice Wiktorii z grupy Pajacyki, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Wiktoria zaśpiewała dla dzieci piosenkę w języku ukraińskim, którą nauczył ją tata. Występ został sfilmowany i w postaci nagrania został udostępniony kolegom i koleżankom z innych grup.
Przez cały tydzień w naszym przedszkolu serwowane były smakołyki i dania ukraińskie:
Cuрники (syrnyky) - Placuszki z sera z owocami
Гречані млинці (hrechani mlyntsi) - Bliny gryczane
Żarkoje (gorące) - Kawałki szynki długo pieczone z ziemniakami, cebulą i warzywami
Ледачі вареники зі сливовим соусом (ledachi varenyky zi slyvovym sousom) - leniwe pierożki z sosem śliwkowym
48
Kodeks przedszkolaka
Kodeks przedszkolaka obowiązuje w naszym przedszkolu już od wielu lat. Ustalenie reguł zachowania to obecnie obowiązkowy element współpracy w każdej większej grupie złożonej z ludzi, zwłaszcza z tych małych. Dzieci do przedszkola przychodzą z różnych środowisk rodzinnych dlatego tak ważne jest, żeby od początku uczyć je tego, jak powinni się zachowywać, co jest zachowaniem dobrym i pożądanym, a co negatywnym. Wprowadzenie zasad daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i zapewnia bezpieczeństwo, pomaga w sytuacjach konfliktowych. Kodeks wprowadzamy zawsze od początku roku szkolnego. Jego zasady powtarzamy i utrwalamy codziennie. Przedszkolaki osobiście podpisują się pod kodeksem np. odbitą dłonią, tym samym obiecują, że będą przestrzegać ustalonych zasad. Nasze działania zostały również zaprezentowane rodzicom na tablicach grup „Słoneczka” i „Zajączki”.
1818
Konkurs plastyczny "Moja wymarzona złota rybka"
Konkurs plastyczny "Moja wymarzona złota rybka"
Organizator: Muzeum Złotej Rybki w Krzemiennej
Prace na konkurs przygotowały dzieci z grupy "Pajacyki": Kajtek, Filip P., Gabryś, Róża i Bruno
Bal karnawałowy
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci 11. lutego podczas balu karnawałowego. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno! Na balu bawili się: rycerze, piraci, policjanci, Spider-Mani, Batman i wiele, wiele innych postaci. Nie zabrakło także księżniczek, wróżek, motylków i biedronek. Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce. Na wszystkich salach, podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Nie zabrakło również konkursów, w których dzieci chętnie uczestniczyły, dopingując się nawzajem. Bal umożliwił nam wszystkim spędzenie czasu w miłej atmosferze a wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.
Upominki, które dzieci otrzymały ufundowała Rada Rodziców za co serdecznie dziękujemy.
Następny bal już za rok!!!
3020203359
Tydzień z bezpiecznym Internetem w przedszkolu
9. lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), ktory obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Światowa sieć rozwija się coraz szybciej, stając się niemal powszechnie dostępnym medium. Obecnie korzystają z niej coraz młodsi użytkownicy. Badania pokazują, że dwie trzecie dzieci
w wieku 3-6 lat korzysta z Internetu częściej niż raz w tygodniu, a ich jednorazowa sesja w sieci trwa średnio 45 minut (Megapanel PBI/Gemius,październik 2010).
W świetle przytoczonych wyników badań rozważania, czy tak małe dzieci w ogóle powinny używać komputera i Internetu, stają się bezzasadne.Warto natomiast skupić się na edukacji
najmłodszych w zakresie bezpiecznego i efektywnego korzystania z sieci. Czas pierwszych
kontaktów z komputerem i Internetem to doskonały moment, aby poprzez wspólną zabawę
pokazać dzieciom pozytywne zastosowania Internetu oraz ostrzec je przed czyhającymi
w sieci zagrożeniami.
Zadaniem rodziców jest wprowadzenie dzieci w świat komputerów i Internetu, a zadaniem nauczyciela może być inicjacja i wspieranie tego procesu.
W związku z tym w dniach od 01. – 05. lutego w grupach dzieci 4,5,6 – letnich realizowana była w naszym przedszkolu tematyka "Bezpieczny Internet w przedszkolu". Odbywały się zajęcia
z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu, dzięki materiałom uzyskanym z programu "Program „Necio.pl – zabawa w Internet” ". Program ten nawiązuje do serwisu edukacyjnego www.necio.pl, którego celem jest nauka bezpieczeństwa w Internecie. Bohaterem serwisu jest przyjazny robocik Necio, który zaprasza najmłodszych do wspólnej „zabawy w Internet”. Prowadzony jest przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange, w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet.
Podczas zajęć wykorzystano różne formy aktywności, ktore angażowały dzieci i pomagały im przyswajać sobie przekazywaną wiedzę, np.:
-
dzieci poznały historię Necia oglądając bajkę "Mój przyjaciel Necio", po czym rozmawiały na jej temat i wyciągały wnioski;
-
wysłuchały bajki "Przygody Necia w Internecie", wzbogacając swoją wiedzę o pojęcia "komputer", "Internet";
-
dzieci poznały korzyści, jakie można uzyskać korzystając z Internetu, ale także wiele zagrożeń,płynących z niewłaściwego korzystania z sieci;
-
poznawały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu;
-
w zabawie ruchowej "Tworzymy sieć"w obrazowy sposób zobaczyły, jak tworzy się sieć internetowa;
-
sluchały piosenek ze strony www. Necio.pl oraz piosenki w wykonaniu Zozi "Świat realny jest genialny" odnoszących się do bezpiecznego i umiarkowanego korzystania z Internetu;
-
w zabawach plastycznych rysowały, kolorowały obrazki związane z tematem, wykonywały postaci Necia -formy płaskie i przestrzenne modele z papieru.
W trosce o dobro naszych dzieci apelujemy: RODZICU UWAŻAJ, CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE!!!
1916-
Archiwum Aktualności