Światowy Dzień Ziemi – krótka historia
Amerykański aktywista John McConnell był pierwszą osobą, która wpadła na pomysł ustanowienia Dnia Ziemi. Przedstawił go w 1969 r. podczas konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego. Ta idea spotkała się z poparciem burmistrza San Francisco Josepha Alioto, który 21 marca 1970 r. zorganizował w mieście pierwsze obchody. U Thant, ówczesny sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, podpisał 26 lutego 1971 r. proklamację o ustanowieniu Dnia Ziemi. Zgodnie z nią odbywa się on w równonoc wiosenną na półkuli północnej, czyli 20/21 marca. I choć oficjalnie ONZ obchodzi Dzień Ziemi właśnie w marcu, to w wielu krajach na całym świecie bardziej popularną datą stał się 22 kwietnia. W 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ dodatkowo ustanowiło w tym terminie Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
Pierwsze obchody Światowego Dnia Ziemi w Polsce odbyły się w 1990 r. Obecnie szacuje się, że największe święto ekologiczne jest obchodzone w ponad 190 państwach.
Obchody tego dnia mają na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej, budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię oraz uświadomienie wszystkim mieszkańcom naszego globu problemów związanych z ekologią.
W naszej placówce też pamiętaliśmy o tym dniu. W dniach 19.04.-23.04 w każdej grupie zaplanowano tydzień ekologiczny, a w nim różne formy aktywności związane z tematem. Zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele zabaw z ekologią w tle.
Słoneczka obejrzały bajkę ekologiczną "Planeta Ziemia"i rozmawiały na temat jej treści. Śpiewały piosenkę "Dzieci dbają o środowisko". Podczas zabaw muzyczno- ruchowych, dydaktycznych, logopedycznych i plastycznych wykorzystywały surowce wtórne (gazety, nakrętki, woreczki foliowe).
Dzieci z grupy Zajączki poprzez udział w zabawach muzyczno- ruchowych, np."Segregujemy- nie mieszamy", nauczyły się segregować odpady ze względu na materiał, z jakiego zostały one wykonane. Słuchały bajki ekologicznej o Czerwonym Kapturku pt. "Dobre rady na złe odpady". Umieszczały ilustracje różnych odpadów w odpowiednich pojemnikach. Liczyły i segregowały plastikowe butelki. W Dniu Ziemi dzieci wykonały pracę plastyczną "Chrońmy Ziemię, mamy ja tylko jedną". Brały udział w licznych zabawach ruchowych i muzyczno- ruchowych związanych z tematem.
Pajacyki podejmowały różne formy aktywności. Wzięły udział w zabawie dydaktycznej "Chronimy kolorowe łąki"i wykonały zbiorową pracę plastyczną związaną z tym tematem. Segregowały odpady. Wzbogacały swoją wiedzę na temat krążenia wody w przyrodzie i znaczenia wody oraz brały udział w zabawie badawczej, wykonując doświadczenia z wodą. Dzieci układały historyjkę na temat recyklingu, segregacji śmieci i ochrony środowiska. Uczyły się też piosenki pt. "Świat w naszych rękach".
Dzieci z grupy Elfy szukały skojarzeń do pojęcia "Przyroda". Poznały bajki ekologiczne: "W Krasnolandii", "Rudzik"; rozmawiały na temat treści i wyciągały wnioski. Słuchały fragmentów książeczki pt. "Abecadło śmieciadło".Obejrzały film edukacyjny pt. Dzień Ziemi". Uczyły się wiersza pt. "Apel do ludzi". Pracowały z obrazkiem pt. "Piękna Ziemia – smutna Ziemia". Wzięły udział w zabawie dydaktycznej "Głodne kosze", podczas której segregowały odpady. Dzieci rozwiązywały zagadki przyrodnicze i ekologiczne. Rozwiązywały krzyżówkę z hasłem EKOLOGIA. Oglądały albumy i książeczki o tematyce przyrodniczej. Poznały problem zanieczyszczenia oceanów plastikiem. Wykonały plakat związany z tematem. Rysowały kredkami na temat "Przyroda w oczach dziecka" oraz wykonały pracę przestrzenną "Leśny ludek". Brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych, np."To my, krasnoludki". Uczyły się piosenki pt. "Świat w naszych rękach". Wzięły udział w zabawie badawczej, wykonując doświadczenia mające na celu odpowiedź na pytania: "Czy glina rozpuszcza się w wodzie?" oraz "Jak oczyścić wodę z gliny?Filtrowanie zanieczyszczonej wody. Dzieci bardzo chętnie bawiły się z grą planszową "Wyprawa do lasu". Podczas pobytu w ogrodzie z zainteresowaniem podglądały przyrodę.
Z kolei grupa Smerfy oglądała filmiki dydaktyczne promujace zachowania proekologiczne. Dzieci wzbogacały swoją wiedzę na temat znaczenia pojęć: ekologia, segregacjaśmieci, recykling. Oglądały prezentację multimedialną na temat "Ziemia – nasza planeta". Wykonały grupową pracę plastyczną "Planeta Ziemia". Zastanawiały się, w jaki sposób możemy pomóc Ziemi. Uczyły się piosenki Zozi "Świat w naszych rękach". Dzieci wykonywały doświadczenia z wodą "Trzy stany skupienia". Rozmawiały na temat wody i sposobów jej oszczędzania.
Znaczące są słowa wodza Indian Seattle, jakich użył w mowie do prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej 22 Stycznia, 1855 roku:
"Uczcie wasze dzieci tego, czego my uczymy nasze dzieci : Ziemia jest naszą Matką - co Ziemi dolega, dolega także synom Ziemi. My wiemy, że to nie Ziemia należy do człowieka, lecz człowiek do Ziemi".